Gasztrofalu, sajtműhely és kézműves cukrászat – a villányi borvidék legklasszabb helyei

Olvassátok szeretettel a Travelo.hu cikkét melyben a faluban alkotó eberek is szerepet kaptak.

Miközben őszi borvidéktúránkon Villányt és környékét igyekeztük feltérképezni, olyan helyiekkel is találkoztunk, akik szívvel-lélekkel próbálják újraírni a falusi turizmust és a vidéki gasztronómiát. Voltunk például a palkonyai gasztrofaluban, amelyet egy kicsit minden ott élő épít, és ahol még a falu polgármestere is megtanult fagylaltot főzni. Aztán jártunk Vokányban, ahol már alakul egy hely az irányított sajtkóstoláshoz, és ellátogattunk egy máriagyűdi kézműves cukrászdába, ami pont úgy néz ki, mint a mesék habos, színes cukros süteménybirodalma.

Palkonyán van egy hely, ahol muszáj lelassulni

“Kitaláltam, hogy legyen egy konyha Palkonyán, és elneveztem PalKonyhának” – ezt már Pauli Zoltán mondta, aki addig nézegetett hónapokon át Pécs felé autózva egy házat a faluban, hogy végül megvette, vendégházzá alakította, és mellette egy lakáséttermet nyitott. “Már amikor először beléptem a házba, rögtön láttam mindent, ami ma itt van”. És ez a minden ma egy nappaliból átalakított kemencés, kandallós vendégteret jelent, előtte egy helyes kis fűszerkertet, mögötte pedig gyümölcsöst és baromfiudvart. Majd miután gépekkel is felszerelte a konyhát, két társával elkezdett főzni.

A Fecskeház névre keresztelt fogadó egyébként a falu közepén a templom mellett található, amelynek palettás, gerendavázas, díszített homlokzatú parasztházait még a múlt század elején építették. Látványra pont olyanok, mintha a falun belül egy még kisebb faluba kerülnénk. A sváb parasztház főépületében három szoba található, és itt alakították ki a kandallóval otthonos hangulatot teremtő nappalit is, mely alkalmi jelleggel étteremként fogadja a vendégeket.

Pauli 15 évig vett részt a Gere Attila Pincészet építésében (marketing tanácsadóként, étteremvezetőként, majd a Crocus Gere Hotel szállodaigazgatójaként), ő rakta össze a Borzsongás, a Hú!SVÉT+7, a Gere Jazz Fesztivál projekteket, és lelkes motorja a Stílusos Vidéki Éttermiségnek is. Ma bormarketinggel és fesztiválszervezéssel foglalkozó cégét igazgatja, azt mondja, a PalKonyha egyelőre csak szerelem számára. Vendégeit hétvégenként előre egyeztetett menüvel fogadja, a tányérokon pedig most már főleg palkonyai termékekből készült ételekkel várja. Mert amíg korábban más településekről kellett ezeket beszerezni, most a helyiektől veszi a füstölt árut és tejtermékeket is. Vasárnaponként irányított lassulást hirdet meg néhány falubelivel, hogy egy picit visszahozzák a svábok békebeli délutánjait. Ilyenkor például Szabó Réka, a pécsi cukrászlány süteményei mellé jóféle kávét igyekeznek kínálni vendégeiknek.

Szeretnénk a helyi gasztronómia motorjai lenni

Az elmúlt években a helyi termelők mellett egyre több, a környező városokból ideköltöző vállalkozó kezdett el főzni, sajtozni, szarvasgombára vadászni, vagy fogott bele más, a borhoz passzoló gasztronómiai tevékenységbe. Mint például a fővárosi menedzseréletét hátrahagyó Hárságyi Balázs, aki feleségével költözött Palkonyára 15 éve. Nyitottak két vendégházat, bepalackozták saját borukat, majd Balázst elkapta a szarvasgombavadászat szenvedélye, ezért ma már az ő gombái köszönnek vissza néhány helyi falatozóban. De így tett a csak Bagaméri Bertiként emlegetett polgármester (Beck Engelbert – a szerk.) is, aki Bolognába ment kitanulni a fagylaltkészítő mesterséget, hogy ma már Palkonyán helyi tejből és gyümölcsből készült házi fagyit árulhasson műhelyében. És közben mindegyiküket összeköti a palkonyai gasztrofaluról szóló víziójuk, vagyis az, hogy a Villányi borvidéken Palkonya lehessen egy helyi értékekre és alapanyagokra épülő, szerethető, falusi vendéglátóközpont.

Szeptember végén a palkonyaiak meg is ünnepelték saját kis piacuk létrejöttét a Pincesor 57. szám alatt, ahol a borvidék településein élő termelők portékái sorakozhatnak majd minden hétvégén reggel héttől tízig, utána pedig gyerekprogramokkal és termékkóstolóval igyekeznek maradásra bírni a piacozó közönségüket. “Persze az a jó vendég, aki mozog, és nem a szállásán ül” – tette hozzá Blázsovits Attila borász, abban reménykedve, hogy a piac a palkonyai pincesorral és a hamarosan nyitó, kistermelői borokat kínáló vinotékájukkal együtt majd több turistát csábít hozzájuk Villányból. De közben a piac kistermelői arról is álmodoznak, amikor majd vasárnaponként a helyi éttermek séfjei jönnek ki a piacra, szétnéznek, válogatnak kicsit az áruk között, és onnan rendelik meg étlapjaik kínálatához az összes alapanyagot.

A teljes cikk itt olvasható!

arrow_upward